The Definitive Guide to orbitopatia tarczycowa

Aby przywrócić stronę do oryginalnych rozmiarów skorzystaj z kombinacji klawiszy Ctrl oraz cyfry 0

Oftalmopatia tarczycowa (wytrzeszcz oczu TED), określana także jako orbitopatia, to typowy objaw chorób tarczycy przebiegających z nadczynnością gruczołu. Typowy dla niej wytrzeszcz oczu pojawia się w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa.

Orbitopatia tarczycowa (TO) jest najczęstszą przyczyną zapalenia tkanek oczodołu, stanowiąc około 60% wszystkich stanów zapalnych oczodołu. Narzędzie diagnostyczne jakim jest rezonans magnetyczny (MRI) oczodołu wykorzystywane jest nie tylko do zobrazowania orbitopatia tarczycowa obrzęku i odróżnienia aktywnej fazy OT od jej nieaktywnej postaci, ale także do wykluczenia innych patologii, takich jak guzy oczodołu czy zmiany naczyniowe. Istnieje grupa chorób, które mogą naśladować objawy kliniczne TO, co może prowadzić do trudności diagnostycznych, zwłaszcza gdy u pacjenta zdiagnozowano wcześniej chorobę tarczycy. Problemy diagnostyczne mogą stwarzać przypadki jednostronnej TO, jednostronnej lub obustronnej TO u chorych bez wcześniejszych lub współistniejących zaburzeń funkcji tarczycy, brak objawów retrakcji powiek, diplopia jako jedyny objaw choroby czy narastanie diplopii pod koniec dnia.

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu w jodku potasu. Obecnie jego znaczenie w medycynie jest raczej historyczne. Spożywanie płynu Lugola może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Obecnie w przypadku zagrożenia skażeniem jodem radioaktywnym nie stosuje się już płynu Lugola.

Czy dziewczynkę, u której pierwsza miesiączka wystąpiła w 10. roku życia należy skierować na diagnostykę?

Leczenie orbitopatii tarczycowej (Gravesa) na podstawie wytycznych EUGOGO 2021 z uwzględnieniem warunków polskich

Wiek – ryzyko wystąpienia orbitopatii wzrasta wraz z wiekiem. Zwiększoną częstość występowania choroby odnotowuje się u pacjentów po 50. r.ż.

Ciężka orbitopatia tarczycowa charakteryzuje się wytrzeszczem osiowym zwykle obu par gałek ocznych. Mogą towarzyszyć jej również takie objawy, jak:

Chociaż antygen odpowiedzialny za tę odpowiedź nie został jeszcze zidentyfikowany, to wcześniej cytowane źródło wskazuje, że jest to receptor TSH (hormonu tyreotropowego).

W wysuniętych gałkach ocznych może dojść do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, utrudnionego odpływu żylnego, a także ucisku na nerwy wzrokowe.

Choroby tarczycy przebiegające z nadczynnością tego narządu objawiać się mogą w różnorodny sposób. Pacjenci mogą zmagać się m.in. z przyspieszoną czynnością serca, nietolerancją ciepła czy z biegunkami. Tego typu dolegliwości nie widać jednak na pierwszy rzut oka.

Wszyscy chorzy powinni zaprzestać palenia papierosów oraz wprowadzić działania profilaktyczne: podczas snu British islesładać głowę wyżej, chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi, aplikować krople nawilżające oraz zażywać lek moczopędny obniżający ciśnienie śródgałkowe.

Orbitopatia tarczycowa, nazywana także oftalmopatią, jest zespołem objawów ocznych występujących u pacjentów cierpiących na chorobę Gravesa-Basedowa.

Kiedy układvert odpornościowy uszkadza fibroblasty, dochodzi do rozległego zapalenia mięśni oka. Wraz z ich powiększeniem gałka oczna wypycha się do przodu, powodując wytrzeszcz. Trudności w zamykaniu oczu i wypukłość naczyń włosowatych prowadzą do uogólnionego zaczerwienienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *